Životné prostredie a kožné problémy psov

Autor: Kika Miláková | 5.9.2011 o 17:15 | (upravené 6.9.2011 o 21:23) Karma článku: 1,02 | Prečítané:  296x

Hlavný predpokladom na dobré zdravie psa a dobrému stavu kože je správna funkcia imunitného systému.  Môžeme si všimnúť, že kožné problémy majú viac psy, ktoré trvale žijú vo väčších mestách (Bratislava). Tam na nich pôsobí veľká záťaž z okolia.

Taktiež je evidentné, že niektorí majitelia psov môžu usilovnou liečbou každej drobnej vyrážky zhoršiť zdravotný stav psíka. Preto si treba zvážiť či nám stoja za to liečebné procedúry, ktoré:

  • nabúravajú imunitný systém
  • sú príliš dlhé
  • bez prestávky na seba nadväzujú

Za najlepšiu prevenciu kožných problémov môžeme považovať:

  • pobyt psa v zdravom prostredí
  • vyváženú a kvalitnú stravu
  • dôslednú minimalizáciu pôsobenia všetkých chemických látok (vrátane prílišného užívania liekov proti parazitom či liekov všeobecne, kúpeľom v agresívnejších šampónoch)
  • nevhodného prikrmovania ľudskými maškrtami
  • používanie extra lacných granúl so supermarketov

Dobrá kondička môže mat v psíkovom živote dôležitú rolu. Pričom naopak účinkuje nachladnutie, jednorazové fyzické vyčerpanie či zlá hygiena. Tieto faktory stav psa zhoršujú a vytvárajú priestor pre možné problémy s kožou.

Odporúčanie z praxe

Jeden známy český veterinár má chovateľskú stanicu, ktorá je umiestnená v malej dedine uprostred lesov. Na svojom webe o nej píše: „Okolie považujem za relatívne čisté a s kožnými problémami psov u nás nemám žiadne starosti.

Osobnú skúsenosť mám len s ojedinelým výskytom pupienkov na nechránených častiach brucha (miesta takmer bez srsti) u psích puberťákov do 1 roka veku, konkrétne pri mechanickom podráždení či poškrabaniu pri výletoch.

V prípade, že nehrozí infekcia, nijako sa nesnažím o liečbu – vyrážka po pár dňoch vyschne a sama zmizne. U mladého psa sa takýto problém môže vyskytnúť 1x – 2x do roka, s dosiahnutím dospelosti okolo 2 rokov veku psa sa nekonajú ani preslávené puberťátske vyrážky.

Taktiež u nás prikrmujeme i mladé psy zhruba po 6tom mesiaci veku všetkými druhmi mäsa bez nejakých problémov.“

Čo robiť v prípade podozrenia na ochorenie?

Ak máte podozrenie na ochorenie, treba zvážiť jeho akútnosť. Ako som napísala, je viac situácií, v ktorých je lepšie nerobiť nič. Ak si však svojim postupom nie ste istí, môžete sa obrátiť na nejakú online veterinárnu poradňu, alebo priamo navštíviť vášho veterinára.

Dúfam, že sa vám tento krátky článok pomohol aspoň trošku dostať do problémov kožných ochorení u psov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?